Angel Invitational - Varsity Boys
September 20, 2014
Results By Wisconsin Runner Timing Systems
Overall Finish List - Boys
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 1026 Joshua Janusiak South Milwaukee 16:13.8 5:13/M 12
2 2 972 Nick Michalowski Port Washington 16:37.8 5:21/M 12
3 3 538 Ryan Gurgel Kettle Moraine Lutheran 16:43.7 5:23/M 11
4 4 412 Scott Seymour Kenosha Bradford 16:49.2 5:24/M 12
5 5 375 Evan Routhier Homestead 16:54.1 5:26/M 11
6 6 1034 Chris Sobczak South Milwaukee 16:59.3 5:28/M 10
7 7 1025 Jordan Janusiak South Milwaukee 17:01.0 5:28/M 9
8 8 858 Matt Kizaric New Berlin Eisenhower 17:02.0 5:29/M 12
9 (< 5) 439 John David Ford Kenosha Saint Joseph Academy 17:02.9 5:29/M 12
10 9 1258 Dan Nelson West Allis Hale 17:03.4 5:29/M 12
11 10 366 Thomas Miller Homestead 17:06.3 5:30/M 10
12 11 914 Evan Siira Oak Creek 17:09.4 5:31/M 11
13 12 1116 Adam Schmidt Waukesha North 17:18.3 5:34/M 11
14 13 1185 Tyler Klein Wauwatosa East 17:19.6 5:34/M 12
15 14 853 Matt Cavanaugh New Berlin Eisenhower 17:20.0 5:34/M 11
16 15 407 Mike Mleczko Kenosha Bradford 17:21.5 5:35/M 12
17 16 31 Zachary Phillips Aquinas 17:26.3 5:36/M 11
18 17 158 Nathaniel Sibley Burlington 17:27.4 5:37/M 12
19 18 101 Ben Olson Brookfield Central 17:28.4 5:37/M 11
20 19 724 Willie Koch Milwaukee King 17:28.9 5:37/M 11
21 20 415 Noah Trimark Kenosha Bradford 17:29.3 5:37/M 11
22 21 892 Collin Doome Oak Creek 17:30.0 5:38/M 11
23 22 400 Ansel Fellman Kenosha Bradford 17:30.4 5:38/M 9
24 23 1100 Michael Juarez Waukesha North 17:32.2 5:38/M 10
25 24 1253 Bailey Keune West Allis Hale 17:33.0 5:39/M 12
26 25 26 Alex Egbert Aquinas 17:34.3 5:39/M 12
27 26 1037 Justin Weber South Milwaukee 17:34.9 5:39/M 11
28 27 737 Corey Thornton Milwaukee King 17:35.2 5:39/M 10
29 28 1102 Matt Lander Waukesha North 17:35.5 5:39/M 12
30 29 1213 Ryan Twarowski West Allis Central 17:40.2 5:41/M 12
31 30 185 Ian Ison Cedar Grove-Belgium 17:42.4 5:41/M 10
32 31 190 Peter Merritt Cedar Grove-Belgium 17:43.1 5:42/M 11
33 32 658 Jake McMahon Menomonee Falls 17:44.5 5:42/M 12
34 33 1179 Noah Froh Wauwatosa East 17:45.2 5:42/M 12
35 34 717 Calvin Huffer Milwaukee King 17:45.6 5:42/M 12
36 35 860 Jack Lodermeier New Berlin Eisenhower 17:47.3 5:43/M 11
37 36 614 Ben Rauman Martin Luther 17:48.3 5:43/M 11
38 37 504 Spencer Scherwinski Kettle Moraine 17:49.1 5:44/M 11
39 38 1105 Jake Lindsay Waukesha North 17:50.1 5:44/M 12
40 39 852 Nick Buban New Berlin Eisenhower 17:51.6 5:44/M 12
41 40 1070 Mitchell Horner University Lake School/Trinity 17:52.0 5:45/M 10
42 41 119 Joshua Trasser Brookfield Central 17:52.7 5:45/M 11
43 42 648 Josh Hindman Menomonee Falls 17:53.1 5:45/M 12
44 43 975 Eagan Norman Port Washington 17:55.1 5:46/M 12
45 44 1256 Alec Krause West Allis Hale 17:56.6 5:46/M 12
46 45 962 Lucas Bischoff Port Washington 17:57.3 5:46/M 12
47 46 548 Brady Stuck Kettle Moraine Lutheran 17:59.9 5:47/M 12
48 47 971 Tom Knowski Port Washington 18:00.2 5:47/M 12
49 48 188 Stephen Lavey Cedar Grove-Belgium 18:02.1 5:48/M 9
50 49 719 Ahmed Ibrahim Milwaukee King 18:02.5 5:48/M 11
51 50 1103 Henry Laste Waukesha North 18:04.7 5:49/M 11
52 51 403 Nick Gwynne Kenosha Bradford 18:05.0 5:49/M 10
53 52 401 Jake Fellman Kenosha Bradford 18:06.4 5:49/M 11
54 53 637 Dom Carini Menomonee Falls 18:06.7 5:49/M 12
55 54 639 Cooper Dozzi Menomonee Falls 18:09.2 5:50/M 12
56 55 653 Jayce Kolinski Menomonee Falls 18:09.8 5:50/M 11
57 56 1269 Aaron Wojtysiak West Allis Hale 18:10.4 5:50/M 11
58 57 97 Aaron Nelson Brookfield Central 18:10.7 5:50/M 12
59 58 815 Colin Milligan Mukwonago 18:11.3 5:51/M 12
60 59 825 Sean Stokhaug Mukwonago 18:11.5 5:51/M 9
61 60 94 Sean Markey Brookfield Central 18:12.4 5:51/M 11
62 61 543 Grant Miller Kettle Moraine Lutheran 18:12.7 5:51/M 12
63 62 1263 Kevin Reed West Allis Hale 18:13.0 5:51/M 12
64 63 915 Michael Sippy Oak Creek 18:13.3 5:51/M 10
65 64 1300 Jon Zimdars Whitewater 18:13.6 5:51/M 12
66 65 1108 Doug Muffler Waukesha North 18:13.9 5:51/M 11
67 66 985 Josh Gregory Racine St. Catherine's 18:15.1 5:52/M 11
68 67 973 Max Noll Port Washington 18:15.3 5:52/M 11
69 68 889 Nate Cramer Oak Creek 18:15.7 5:52/M 10
70 69 1057 John Mark Goeke The Prairie School 18:16.4 5:52/M 11
71 70 1182 Marquez Green Wauwatosa East 18:19.4 5:53/M 11
72 71 1137 Tyler Rateike Waukesha South 18:20.3 5:54/M 12
73 72 611 Logan Hansen Martin Luther 18:22.1 5:54/M 11
74 73 184 Eric Isken Cedar Grove-Belgium 18:22.3 5:54/M 9
75 74 1067 Daniel Bronner University Lake School/Trinity 18:22.9 5:54/M 10
76 75 408 Dane Rasmussen Kenosha Bradford 18:23.6 5:55/M 12
77 76 1135 Carlos Meza Waukesha South 18:23.8 5:55/M 12
78 77 1136 Elijah Pitchford Waukesha South 18:24.1 5:55/M 12
79 78 704 Najee Ahmad Milwaukee King 18:24.5 5:55/M 10
80 79 827 Mike Waller Mukwonago 18:24.9 5:55/M 11
81 80 29 Eddie Harwick Aquinas 18:25.2 5:55/M 10
82 81 112 Joey Schindler Brookfield Central 18:27.2 5:56/M 10
83 82 763 Ethan Pankow Milwaukee Lutheran 18:27.4 5:56/M 9
84 83 822 Josh Schneider Mukwonago 18:28.3 5:56/M 10
85 84 706 Chris Davis Milwaukee King 18:28.5 5:56/M 12
86 85 1219 Jack Rindahl West Allis Central 18:29.5 5:57/M 11
87 86 490 Tony Hildebrandt Kettle Moraine 18:30.8 5:57/M 11
88 (< 5) 445 Cameron Mills Kenosha Saint Joseph Academy 18:32.4 5:58/M 9
89 87 1112 Riley Nilsen Waukesha North 18:33.8 5:58/M 12
90 88 25 Jeremiah Degroot Aquinas 18:34.7 5:58/M 9
91 89 828 Austin Webber Mukwonago 18:36.9 5:59/M 12
92 90 537 Micah Dykema Kettle Moraine Lutheran 18:37.4 5:59/M 9
93 91 546 Mason Shambeau Kettle Moraine Lutheran 18:38.0 5:59/M 10
94 92 986 Nick Ignasiak Racine St. Catherine's 18:38.9 5:59/M 10
95 93 757 Joe Greco Milwaukee Lutheran 18:39.1 6:00/M 12
96 94 361 Jordan Kranich Homestead 18:41.4 6:00/M 11
97 95 909 Steven Potter Oak Creek 18:41.8 6:00/M 9
98 96 863 Andy Schrom New Berlin Eisenhower 18:42.4 6:01/M 11
99 97 1133 Jacob Lutz Waukesha South 18:43.7 6:01/M 12
100 98 1196 Matt Richards Wauwatosa East 18:43.9 6:01/M 10
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
101 99 963 Andrew Cashin Port Washington 18:45.3 6:02/M 11
102 100 1127 Erik Franze Waukesha South 18:45.5 6:02/M 11
103 101 1183 Nathan Green Wauwatosa East 18:45.8 6:02/M 11
104 102 1180 Paul Gagne Wauwatosa East 18:46.1 6:02/M 11
105 103 1022 Damon Dettmann South Milwaukee 18:47.7 6:02/M 12
106 104 1222 Ruslan Steininger West Allis Central 18:48.2 6:03/M 12
107 105 32 Ryan Scheidt Aquinas 18:49.0 6:03/M 10
108 106 153 Ben Lois Burlington 18:49.3 6:03/M 12
109 107 493 Peter Keal Kettle Moraine 18:51.8 6:04/M 12
110 108 22 Rory Campbell Aquinas 18:52.0 6:04/M 9
111 109 764 Isaac Siegel Milwaukee Lutheran 18:53.8 6:04/M 10
112 110 1001 Ryan McNeive Saint Thomas More 18:56.0 6:05/M 10
113 111 80 Jack Feltes Brookfield Central 18:57.1 6:06/M 11
114 112 346 Henry Desmond Homestead 18:57.9 6:06/M 12
115 113 1212 Joseph Kleist West Allis Central 18:58.6 6:06/M 12
116 114 564 Beau Clemmensen Luther 19:00.1 6:07/M 10
117 115 1248 Alex Elliott West Allis Hale 19:00.3 6:07/M 12
118 116 497 Travis Luterbach Kettle Moraine 19:02.8 6:07/M 10
119 117 1040 Sam Zakovich South Milwaukee 19:04.4 6:08/M 12
120 118 1262 Jimmy Pomeroy West Allis Hale 19:05.2 6:08/M 10
121 119 829 Andrew Williams Mukwonago 19:06.2 6:08/M 12
122 120 752 Ross Armitage Milwaukee Lutheran 19:06.4 6:08/M 11
123 121 151 Josiah Kusik Burlington 19:08.3 6:09/M 11
124 122 357 Danny Knuth Homestead 19:08.5 6:09/M 12
125 123 663 Zach Pogorzelski Menomonee Falls 19:08.9 6:09/M 12
126 124 483 Malachi Burrie Kettle Moraine 19:09.1 6:09/M 11
127 125 754 Thomas Datka Milwaukee Lutheran 19:11.5 6:10/M 9
128 126 570 Brad Kirsch Luther 19:12.3 6:10/M 11
129 (< 5) 446 Ben Scopp Kenosha Saint Joseph Academy 19:14.0 6:11/M 9
130 127 1293 Jimmy King Whitewater 19:16.4 6:12/M 10
131 128 371 Adam Peterson Homestead 19:17.2 6:12/M 11
132 129 1063 Eli Vass The Prairie School 19:18.2 6:12/M 9
133 130 1074 Rob Sommers University Lake School/Trinity 19:20.6 6:13/M 11
134 131 536 Alek Dykema Kettle Moraine Lutheran 19:22.3 6:14/M 10
135 132 759 Michael Leapley Milwaukee Lutheran 19:24.0 6:14/M 11
136 133 856 Brett Green New Berlin Eisenhower 19:25.1 6:15/M 12
137 134 547 Matt Stoltz Kettle Moraine Lutheran 19:26.9 6:15/M 11
138 135 1064 Ryne Walley The Prairie School 19:27.1 6:15/M 12
139 136 159 Dakota Taylor Burlington 19:27.8 6:15/M 10
140 137 219 Steven Wright Christian Life/Faith Christian 19:28.8 6:16/M 10
141 138 756 Lucas Gitzlaff Milwaukee Lutheran 19:32.4 6:17/M 9
142 139 982 Ryan Busey Racine St. Catherine's 19:32.6 6:17/M 11
143 140 918 Brian Sullivan Oak Creek 19:37.7 6:18/M 10
144 141 163 Ethan Wills Burlington 19:39.2 6:19/M 10
145 142 571 Jordan Lisk Luther 19:39.3 6:19/M 11
146 143 187 James Krauska Cedar Grove-Belgium 19:40.6 6:19/M 10
147 144 209 Grant Dasovic Christian Life/Faith Christian 19:43.2 6:20/M 11
148 145 583 Ian Timm Luther 19:47.7 6:22/M 10
149 146 1206 Kevin Baier West Allis Central 19:49.4 6:22/M 12
150 147 945 Logan Sievers Palmyra-Eagle 19:50.3 6:23/M 12
151 148 895 Blair Goedel Oak Creek 19:51.5 6:23/M 9
152 149 1032 Wyatt Schlager South Milwaukee 19:52.9 6:23/M 9
153 150 1279 Nathan Barrett Whitewater 19:54.4 6:24/M 12
154 151 30 Collin Meyer Aquinas 19:54.6 6:24/M 12
155 152 502 Zach Preston Kettle Moraine 19:55.2 6:24/M 12
156 153 183 Abel Brockman Cedar Grove-Belgium 19:59.2 6:26/M 10
157 154 220 Michael Wyant Christian Life/Faith Christian 19:59.8 6:26/M 10
158 155 1055 Malachi Bezy The Prairie School 20:00.7 6:26/M 11
159 156 212 Lucas Hyllberg Christian Life/Faith Christian 20:01.3 6:26/M 10
160 157 150 Kiel Kivisto Burlington 20:01.6 6:26/M 11
161 158 92 Josh Kuse Brookfield Central 20:01.9 6:26/M 12
162 159 1068 Chris Durham University Lake School/Trinity 20:05.5 6:27/M 10
163 160 494 Zack Kolb Kettle Moraine 20:10.3 6:29/M 11
164 161 1125 Alfonso Diaz Waukesha South 20:10.6 6:29/M 10
165 162 210 Luke Dasovic Christian Life/Faith Christian 20:10.8 6:29/M 10
166 163 981 Jerod Alderson Racine St. Catherine's 20:13.7 6:30/M 12
167 164 1008 Aaron Tomski Saint Thomas More 20:27.4 6:35/M 11
168 165 1294 Jacob Korf Whitewater 20:33.7 6:36/M 9
169 166 607 Joe Bender Martin Luther 20:39.2 6:38/M 10
170 167 1289 Wentao Guo Whitewater 20:39.4 6:38/M 12
171 168 851 Danny Browne New Berlin Eisenhower 20:41.2 6:39/M 9
172 169 1054 Bridger Banco The Prairie School 20:42.5 6:39/M 11
173 170 217 Alex Navin Christian Life/Faith Christian 20:43.5 6:40/M 10
174 171 944 Tommy Schueller Palmyra-Eagle 20:47.5 6:41/M 9
175 172 579 Cameron Schroeder Luther 20:47.7 6:41/M 9
176 173 1297 Jason Shelbourn Whitewater 20:51.1 6:42/M 12
177 174 211 Kenny Hyllberg Christian Life/Faith Christian 20:54.6 6:43/M 12
178 175 1209 Devan Garcia West Allis Central 21:00.0 6:45/M 11
179 176 1003 Grant Olander Saint Thomas More 21:00.9 6:45/M 9
180 177 586 Jacob Wintrone Luther 21:01.9 6:45/M 10
181 178 1218 Diquan Reese West Allis Central 21:15.5 6:50/M 10
182 179 1062 Ian Olsen The Prairie School 21:15.7 6:50/M 11
183 180 940 Griffin Isaacsen Palmyra-Eagle 21:22.8 6:52/M 9
184 181 1005 Mike Schubring Saint Thomas More 21:34.0 6:56/M 10
185 182 1071 Nick Jansen University Lake School/Trinity 21:38.2 6:57/M 12
186 183 1058 Henry Hua The Prairie School 21:43.2 6:59/M 9
187 184 1000 Drake Luna Saint Thomas More 21:51.7 7:02/M 11
188 185 186 Colin Kettenhoven Cedar Grove-Belgium 21:51.9 7:02/M 10
189 186 616 Josh Sievert Martin Luther 22:02.1 7:05/M 11
190 187 609 Alex Feist Martin Luther 22:02.3 7:05/M 12
191 188 615 Jacob Sievert Martin Luther 22:10.5 7:08/M 9
192 189 937 Gavin Calderon Palmyra-Eagle 22:10.8 7:08/M 9
193 190 987 Alex Pawlowski Racine St. Catherine's 22:22.7 7:12/M 10
194 (< 5) 441 Charlie Grosz Kenosha Saint Joseph Academy 22:35.8 7:16/M 12
195 191 984 Tyler Graceffa Racine St. Catherine's 22:37.5 7:16/M 11
196 192 939 Alden Ferreira Palmyra-Eagle 22:42.7 7:18/M 10
197 193 1002 Anthony Niemiec Saint Thomas More 23:07.0 7:26/M 10
198 194 612 Henry Jensen Martin Luther 23:13.4 7:28/M 11
199 195 936 Calvin Butenhoff Palmyra-Eagle 23:19.9 7:30/M 10
200 (< 5) 261 Sam Davis Gillett 23:52.2 7:40/M 9
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
201 196 1007 Sandro Storniolo Saint Thomas More 24:46.5 7:58/M 10